Emastele kelkiv isane alligaator tekitab Faraday lained, mida väljaspool laborit naljalt ei kohta

(3)
Alligaator vees. Foto: Stan Honda, AFP
Scanpix
aA

Alligaatoritel on füüsikaga kummaline suhe. Kui isane alligaator püüab tõmmata endale emaste tähelepanu, siis väristab ta vee all oma kühmulist selga. Nüüd tuleb välja, et selle väristamise tagajärjel tekivad vees niinimetatud Faraday lained. See on keerulise mustriga lainetus, mida tavaliselt laboriseintest väljaspool ei kohta. Niisugusest avastusest teatasid teadlased Seattle'is toimunud Ameerika Akustikaühingu koosolekul.

Kui isane alligaator vajab seltsi, siis teeb ta kopsude abil häält, mille sagedus on väga madal ja mis seetõttu on inimkõrvale kuulmatu. See infraheli paneb aga alligaatori enda keha värisema ja looma selja kohal tekib vees hüplev ja keerlev laintemöll, vahendavad ERR Teadusuudised.

Kui Bostoni Ülikooli akustik Glynn Holt nähtust video pealt nägi, tuli talle kohe meelde inglise füüsik Michael Faraday, kes just sedasorti laineid 1831. aastal kirjeldas. Seepeale Holti kolleeg Bostoni Ülikoolist Peter Moriarty ise Floridas alligaatorite vaatlusi ja mõõtmisi. Et nähtust paremini uurida, on tal nüüd kavas ehitada alligaatori mudel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: ERR Novaator
Oled sisse logitud või kommenteeri anonüümselt
Kommenteeri anonüümselt või logi sisse
Postita
Lisa kommentaar...
Viimased uudised