Niisiis, 2002. aasta valimistele Tallinnas mindi vastu olukorras, kus Reformierakond oli aidanud Edgar Savisaarel linnapeaks saada, sisuliselt likvideerides varasema kolmikliidu (Isamaaliit, Reformierakond, Mõõdukad). Savisaare Keskerakond oli aga ligi tõmmanud arvukalt endisi koonderakondlasi ja ka venelastest poliitikuid. Koonderakond teatavasti oli tegevuse lõpetanud.

Ja valimiste järel istus volikogus vaid neli parteid, sest Res Publica tulek oli tõmmanud jalad alt Isamaaliidul ja Mõõdukatel, Keskerakond oli aga muutumas järjest tugevamaks magnetiks venelaste häältele. Kuigi seadus asetab viie protsendi peale valimiskünnise, jäi 6,8 protsenti häältest kogunud Isamaaliit ometi volikogu ukse taha

Tallinna linnavolikogu valimised 20. oktoobril 2002, volikogus 63 kohta

1 Eesti Keskerakond 58893 h 38.5 % 32 kohta
2 Ühendus Vabariigi Eest - Res Publica 32070 h 21.0 % 17
3 Eesti Reformierakond 23254 h 15.2 % 11
4 Eestimaa Ühendatud Rahvapartei 12675 h 8.3 % 3
5 Erakond Isamaaliit 10466 h 6.8 % 0
6 Rahvaerakond Mõõdukad 7537 h 4.9 % 0
7 Eestimaa Rahvaliit 5131 h 3.4 % 0
8 Vene Balti Erakond Eestis 1725 h 1.1 % 0
9 VL Sotsiaalne ja Demokraatlik Tallinn 645 h 0.4 % 0
10 Eesti Pensionäride Erakond 428 h 0.3 % 0
Üksikkandidaadid 233 h 0.2 % 0
Valimistel osales 153 057 inimest (senise ajaloo rekord, ületati küll 2009)

Keskerakonnal volikogus napp enamus 32 kohaga 63-st. keskerakond ja Reformierakond säilitasid senise koostöö ja Edgar Savisaar sai 1. novembril uuesti linnapeaks 43 poolt- ja 13-vastuhäälega. Reformierakondlane Maret Maripuu jätkas volikogu esimehena 2005. aastani.

Linnavalitsuse liikmed november 2002 - oktoober 2004:
Linnapea - Edgar Savisaar
Abilinnapea - Rein Lang, lahkus ametist 21.03.2003
Abilinnapea - Toivo Ninnas, lahkus ametist 05.02.2004
Abilinnapea - Vladimir Panov, lahkus ametist 17.04.2003
Abilinnapea - Aivar Pärna, lahkus ametist 13.05.2004
Abilinnapea - Anders Tsahkna, lahkus ametist 30.09.2004
Abilinnapea - Toomas Vitsut
Abilinnapea - Margus Allikmaa, 17.04.03-16.05.2004
Abilinnapea - Jüri Ratas, alates 17.04.03
Abilinnapea - Peep Aaviksoo, alates 05.02.04
Abilinnapea - Tatjana Muravjova, alates 13.05.04
Abilinnapea - Kaia Jäppinen, alates 13.05.04

2003. aastasse jäi küll Vladimir Panovi pistiseskandaal (milles teda küll kunagi süüdi ei mõistetud) ja Savisaare infarkt, kuid 2004. aasta sügisel nähti ootamatut mullistust ka Tallinna poliitikas.

Varasem abilinnapea Rein Lang süüdistas Savisaart, et see on Vene võimu käepikenduseks Eestis. Keskerakonnast lendasid sisetülide käigus välja nn sotsiaalliberaalid (Sven Mikser jt), siis liitusid mõned keskerakondlased Rahvaliiduga. Sellega oli aga Savisaar oma enamuse volikogus kaotanud, ja ta tagandati 34 häälega ametist.

Edgar Savisaar ja Tõnis Palts
Foto: Priit Simson

Uus võimuliit (Res Publica, Reformierakond, Rahvaliit) tõi linnapeaks tagasi Tõnis Paltsi. Teda toetas 38 linnavolinikku.

Tallinna linnavalitsus: oktoober 2004 - november 2005
Linnapea - Tõnis Palts
Abilinnapea - Peep Aaviksoo, lahkus ametist 23.03.2005
Abilinnapea - Tatjana Muravjova, lahkus ametist 21.02.2005
Abilinnapea - Kaupo Reede, lahkus ametist 15.03.2005
Abilinnapea - Diana Ingerainen
Abilinnapea - Vladimir Maslov, lahkus ametist 23.03.2005
Abilinnapea - Ülle Rajasalu, lahkus ametist 15.03.2005
Abilinnapea - Hanno Pevkur, lahkus ametist 23.03.2005
Abilinnapea - Toivo Promm
Abilinnapea - Aivar Reivik
Abilinnapea - Jüri Ratas
Abilinnapea - Kaia Jäppinen
Abilinnapea - Toomas Vitsut, lahkus ametist 20.04.2005
Abilinnapea - Taavi Aas

2005. aasta märtsist aprillini oli Savisaar teist korda Tallinna Linnavolikogu esimees. Seejärel pandi volikogu juhiks Toomas Vitsut, lausa 43 poolthäälega.

Linnavolikokku valitud liikmed (2002, ei sisalda hilisemaid asendusi):

Eesti Keskerakond (32)
Vladimir Panov
Robert Lepikson
Viktor Vassiljev
Siiri Oviir
Eino Baskin
Toomas Vitsut
Lauri Laasi
Marika Tuus
Liina Tõnisson
Edgar Savisaar
Pavel Starostin
Nelli Privalova
Olev Laanjärv
Tatjana Vassiljeva
Jevgeni Karavajev
Jüri Trumm
Vitali Faktulin
Aleksandr Beloussov
Erika Salumäe
Helle Kalda
Margarita Tšernogorova
Dimitri Klenski
Peeter Kreitzberg
Heimar Lenk
Toivo Tootsen
Vilja Savisaar
Vladimir Velman
Ain Seppik
Vladimir Kukk
Nikolai Kazakov
Richard Sikk
Larissa Novožilova

Ühendus Vabariigi Eest - Res Publica (17)
Juhan Parts
Kaupo Reede
Tõnis Palts
Indrek Raudne
Sven Sester
Andres Kork
Ken-Marti Vaher
Tiit Matsulevitš
Aleksei Budõlin
Olav Aarna
Urmas Reinsalu
Margus Metstak
Ülo Tuulik
Siim-Valmar Kiisler
Jaanus Rahumägi
Arvi Altmäe
Tarmo Leinatamm

Eesti Reformierakond (11)
Tatjana Muravjova
Toivo Ninnas
Rein Lang
Signe Kivi
Märt Rask
Maret Maripuu
Urmas Paet
Keit Pentus
Kaljo Kiisk
Ülle Rajasalu
Mati Eliste

Eestimaa Ühendatud Rahvapartei (3)
Vladimir Afanasjev
Leonid Mihhailov
Jevgeni Tomberg