Kuidas autotootjad oma prototüüpe maskeerivad?

(4)
Prototüübi peitmisviis - 1. esivõre valeks, 2. laternakuju teiseks, 3. jahutusavad peitu, 4. peeglijalad paksuks, 5. tagabamper pikemaks
---
aA

Ühe auto arendusprotsess kestab aastaid. Sõidukiga tuleb läbida kümneid tuhandeid testikilomeetreid ning liikuda ka avalikes kohtades. Et midagi liiga varakult ilmsiks ei tuleks, tavatsetakse katsesõidukid väga põhjalikult maskeerida. Kuidas see käib?

Iga autotootja soovib pakkuda võimalikult ihaldusväärset ja hästi töötavat ning unikaalset disaini. Kui aga mõtted ja ideed juba mudeli arendamise algfaasis konkurentidele ja automeediasse lekivad, kaotab edasine pingutamine igasuguse mõtte. Ometi veeretatakse oma katseautosid südamerahuga kõikjal planeedil erinevates kliimavöötmetes ja teetingimustes ringi.

„Prototüüpe olema alati varjanud,“ rääkis General Motorsi automaskeeringu ekspert Lionel Perkins Wired’ile. „Kuid digitaalne fotograafia ja veebimeeida on asja päris keeruliseks ja hullumeelseks teinud.“ Aga, nagu näha, on kamuflaaž siiski võimalik. Lihtsalt varasemast keerulisem ja tüütum.

Kõigepealt selgitab Perkins välja kõik uue mudeli kõige iseloomulikumad jooned ning asub neid siis hoolikalt peitma. Kerejooni ilmsiks toovad vormid kaetakse mati värviga, mis peegeldusi ei produtseeri, bamperid ehitatakse pikemaks, piilarite paigutust hägustatakse teipidega jne. „Kõik oma saladusi ma teile ka välja lobiseda ei saa,“ naljatleb Perkins.

Põhja-Dakota ülikooli neuroteadur Mark Brady lisas, et ruumi autode maskeerimisel on veel kõvasti. „Tuleks toetuda looduses kasutatavale praktikale. Loomad, roomajad ja putukad oskavad oma kolmemõõtmelisi kehasid suurepäraste mustritega kattes peaaegu aimamatuteks muuta.“

Jälgi EkspressAuto uudiseid ja artikleid ka Twitteris!

Oma sõiduki müügikuulutus pane EkspressAutosse - kuulutus kuni auto müümiseni vaid 50.- krooni!

Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.