USA tuumalömastajas tekitati kullatuumade purukspeksmisel raskeimat antiainet!

(21)
Reuters/Scanpix
aA

New Yorgi osariigis Long Islandi saarel hiljuti toimunud tilluke „suur pauk“ tekitas uut tüüpi antiainet, mis sõna otseses mõttes tabelitesse ei mahu, teatasid teadlased möödunud nädalal. Antihüpertriitoniks ristitud uudne antiaine on senituvastatud antielementidest kaalukaim. Enamgi veel — tegu on esimese osakesega, mis sisaldab nn antiveidrat (ingl antistrange) kvarki, mis paigutab antihüpertriitoni elementide perioodilisustabelis uuele tasandile.

Uudset antiainet tekitasid teadlased möödunud kevadel New Yorgis Brookhaveni riikliku laboratooriumi relativistlikus raskete ioonide kollaideris RHIC. Kollaider e osakestepõrguti virutab raskeid ioone — aatomeid, millelt elektronid on kõrvaldatud — omavahel kokku valguse kiirusele lähenevatel kiirustel, mille tulemusel põrmustuvad aatomid algosakesteks, vahendab National Geographic.

Olles kullaioone üle saja tuhande korra kokku „pommitanud“, leidsid teadlased n-ö osakesterusudes tuhnides umbes 70 antihüpertriitoni hüpertuuma. Selline osake on umbes 200 millielektronvolti raskem seni kõige massiivsemana dokumenteeritud rekord-antiosakesest antiheeliumist.

„Meid peetakse veidrikeks, kuna teised inimesed tahavad muid materjale muuta kullaks,“ kommenteeris RHIC uurija Zhangbu Xu. „Meie aga muudame kulda eksootiliseks antiaineks.“


Antiaine koosneb „kvargisupist“

Tavaliste aatomite tuumad koosnevad subatomaarsetest osakestest prootonitest ja neutronitest, mis omakorda koosnevad veel väikematest osakestest kvarkidest ja gluuonitest. Antiaine-aatomite tuumadel on oma normaalaineliste vastetega võrreldes küll sama mass, ent vastasmärgiline laeng ja pööratud magnetilised omadused.

Kui uskumatult kiired osakesed RHIC-is omavahel kokku põrkavad, tekitavad need nn kvargi-gluuonisupi, ütles Xu. Supi jahtudes — vaid sekundi murdosa hiljem — koonduvad elementaarosakesed suuremateks osakesteks nagu hüpertriitonid ja antihüpertriitonid, täpselt samamoodi nagu teadlaste praeguse veendumuse kohaselt juhtus kohe pärast Suurt Pauku.

Uued antihüpertriitonituumad tekitavad füüsikutes aga erilist elevust, kuna paiknevad allpool perioodilisustabeli ruumilise versiooni tasandit.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Veetemperatuurid
Allikas: G4S Rannavalve
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.