Tehnoloogiasõltuvus teeb normaalsele unele üks-null

(2)
Scanpix
aA

Ameeriklaste und segab televisiooni-, mobiiltelefonide- ja arvutisõltuvus. Harjumus vaadata iga õhtu televiisorit, mängida arvutimänge varajaste hommikutundideni ja kontrollida oma e-kirju ning tekstisõnumeid enne magama minekut võib mõjuda halvasti inimeste uneharjumustele.

„Kahjuks on võimalik neidsamu telefone ja arvuteid, mis meie elu produktiivsemaks ja nauditavamaks muudavad, kasutada liiga palju, põhjustades uneaja vähenemist,“ ütles Russell Rosenberg, Washington DC-s asuva National Sleep Foundationi (NSF) aseesimees, vahendab Reuters.

Peaaegu 95% NSF uuringus küsitletutest vastasid, et kasutavad vähem kui tund aega enne maga maminekut mingit sorti elektroonikat ja umbes 2/3 küsitletutest tunnistas, et nad ei saa nädala jooksul piisavalt magada.
Harvardi Meditsiinikoolis ja Bostoni Naiste Haiglas tegutsev Charles Czeisler ütles, et kokkupuude kunstliku valgusega enne magamaminekut võib tõsta erksust ja suruda maha und soodustava hormooni melatoniini tootmist kehas.

„Tehnoloogia on tunginud meie magamistuppa,“ selgitas Czeisler intervjuus. „Sellise tehnoloogia invasioon meie magamistubadesse võib mängida oma rolli selles, et nii suur osa inimesi vastas, et ei saa piisavalt ööpäevas magada.“

Inimesed vanuses 46-64 vastasid, et vaatavad telerit iga õhtu enne magamaminekut. Rohkem kui kolmandik 13-18 aastastest ja 28% 19-29 aasta vanustest vastasid aga, et mängivad enne magama minemist hoopis arvutimänge. 61% vastanutest tunnistas, et nad kasutavad arvutit või sülearvutit nädalas mõnel hilisõhtul.

Vajadus inimestega pidevalt kontaktis püsida tähendab seda, et isegi need, kes suudavad magama jääda, ärkavad telefonikõnede, tekstisõnumite või e-kirjade tõttu.

„Iga kümnes laps teatas, et ärkab tekstisõnumite tõttu. „Inimesed ei lülita välja oma Blackberrysid,“ ütles Czeisler, lisades, et tihti makstakse selle eest une hinnaga. Uuringust ilmnes, et 13-18 aastased on kõige unevaesem vanusegrupp – 22% neist tunnistasid, et tunnevad end päeval uniselt. 46-64 aastastest vastas nii vaid 9 protsenti.
Uneeksperdid soovitavad teismelistel magada ööpäevas vähemalt 9 tundi ja 15 minutit kuid uuringus osalenud teismelised magasid tööpäevadel keskmiselt 7 tundi ja 26 minutit öö jooksul.

„Kõige rohkem olen mures 13-18 aastaste grupi pärast, kuna nemad saavad öö jooksul nii vähe magada,“ ütles Czisler. „Tänapäeva noored magavad 1,5-2 tundi vähem, kui noored sada aastat tagasi. See tähendab, et nad kaotavad nädalas 50 tunni jagu und,“ lisas ta.
Kõikides vanusegruppides tarbitakse une peletamiseks kofeiini sisaldavaid jooke. Inimese kohta juuakse ära u. 350ml kofeiini sisaldavaid jooke päevas. Lisaks tehakse ka uinakuid, mõnel puhul ka rohkem kui korra päevas.

„Kui lapsevanemad tahavad, et lapsel (koolis) hästi läheks peaksid nad lapse toast eemaldama tehnoloogia, mis võib segada lapse und,“ ütles Czeisler.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.