Tutvu endise sõjaväelaagriga, õpi linnulaulu ja avasta raba

Mine metsa!
Niisugune nägi välja rügemendi ülema kolonel Kruusi suveelamu. Foto: Arhiiv
aA

Kui kaks nädalat tagasi ärgitasime teid minema omapäi RMK loodusradadele, siis sel nädalavahetusel pakuvad RMK looduskeskused mitmel pool Eestis tasuta juhendajaga loodusretki. Seega – vali meelepärane sihtkoht, hiiva seljakott selga ja veeda mõnus ja muljeteküllane päev matkates ja teadmisi kogudes.

Uus Petseri Lõunalaagri rada

Räpina-Värska puhkeala avab laupäeval omanäolise retkega uue matkaraja Voropi külas, mis kulgeb läbi endise Petseri Lõunalaagri, kuhu suveks majutus õppusteks esimese Eesti Vabariigi 7. jalaväerügement.

RMK loodushoiuosakonna Kagu-Eesti piirkonna külastusjuhi Tiia Ilmeti sõnul ei ole endisest laagrist peale vundamendi või vundamendi aukude just palju säilinud, ent iga paiga kohta on kogutud paar-kolm fotot, millelt on näha, kui kenade puumajadega omal ajal tegemist oli.

Kõigest sellest, mis Petseri Lõunalaagris omal ajal tehti ja kuidas laagrilised külaelu mõjutasid, tuleb laupäevasel matkapäeval juttu. „Oleme kutsunud kohale inimesi, kes on paigaga seotud ja kes mäletavad siinset elu ning paljud neist on lubanud ka tulla,“ märgib Tiia Ilmet. Tema sõnul on inimestel pajatada tollest ajast põnevaid meenutusi: kellega laagrirahvast läbi käidi, milliseid uhkeid jaanitulesid koos Petseri linnarahvaga peeti jms.

Uus rada on 1,8 kilomeetrit pikk, asub parkla läheduses ning on lisaks pärandkultuurilisele väärtusele ka lihtsalt väga kaunis paik, kus käia. Tiia Ilmeti sõnul jääb rajale ka paisjärv, kus omal ajal karpkalu kasvatati ning küngastelt avaneb sellele kaunis vaade. „Ega asjata kutsutud siinset piirkonda Eestimaa väikseks Šveitsiks,“ täheldab Tiia Ilmet. „Olen ise täiesti vaimustuses sellest rajast!“

Matkapäev algab kell 12 Voropi külast (sõita Tartu-Koidula maanteed mööda, vahetult enne Matsurit keerata vasakule ja sõita 4,2 km). Pärast retke kinnitatakse lõkke ääres keha ja pajatatakse endistest aegadest. Et rada asub piiritsoonis (sinna on kuulda isegi Petseri kiriku kelli ja rongimürinat), tuleks kaasa võtta isikuttõendav dokument.

Rebäse maastikuraja retk

Kell 11 algab Karula rahvuspargis Rebastemõisa parklast retk, mis viib huvilisi tutvuma seitsmekilomeetrise Rebäse maastikurajaga. Rahvuspargi teabespetsialisti Kaidi Jõesalu sõnul on tegemist väga vaheldusrikka maastikuga, kus kohtab künkaid, ojasid, raudkülma veega Raudjärve, vanu talukohti, kobraste tegutsemisjälgi jms. „Rajale jääb ka Karula rahvuspargi kõrgeim tipp – Rebasemõisa Tornimägi, mis on 138 meetrit kõrge ja mille otsas on omakorda veel 30 meetrine vaatetorn, millelt avaneb vaade Otepää, Haanja ja Aluksne kõrgustikule,“ kõneleb Kaidi.

Retkele kulub arvestuslikult üle kolme tunni ning pärast matka ootab kõiki osalejaid kosutav kehakinnitus.

Nõva linnulauluõpe

Varajasi ärkajaid ootavad laupäeva hommikul kell 6 Nõva looduskeskuse juures ornitoloogid Marko Valker ja Tiit Randla, kes aitavad selgust tuua kevadise linnukontserti sidinasse-sädinasse. Pärast metsaskäiku näitab Marko Valker looduskeskuses ka slaidiprogrammi, et kuuldut nähtut korrata ja kinnistada. Pakutakse metsateed ja saiakesi.

Nõva looduskeskuse juht Silja Silver rõõmustab, et üritusele on end kirja pannud 40 Läänemaa noorkotkast ja kodutütart – see on ka põhjus, miks üritus kahe grupiga toimuma saab.

Oandu looduskeskuse lahtiste uste päev

Mitme matka vahel saab laupäeval valida Lahemaal RMK Oandu looduskeskuses, kes sel päeval lahtiste uste päeva peab. Nii saab uudistada Altja õpperada, Oandu loodusmetsa rada või võtta osa Oandu pärandkultuuri retkest. Samuti saab kaasa lüüa looduse õpitubades.

Luhasoo õpperaja perematk

Pühapäevalgi on võimalus matkast osa võtta – seda Haanjamaal Luhasoo õpperajal, kus keskendutakse raba mõistmisele ning inimese ja raba vaheliste suhete otsimisele ja leidmisele.

RMK loodushoiuosakonna Lõuna-Eesti piirkonna külastusjuhi Krista Näki sõnul tuleb retke juhendama Haanja mees Vodi Alvar, kes kõneleb „haani“ keeles. Kõigile retkelistele pakutakse kõhutäiteks mulgi putru ja teed. Retk algab kell 10 ning kindlasti on soovitav jalga panna veekindlad jalatsid, sest osa laudteest jääb vee alla.

NB! Kõigile eelkirjeldatud üritustele tuleb end eelnevalt registreerida. Vali sobiv üritus välja ja pane end kirja SIIN!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.