Miks on kõik kehad universumis pidevas liikumises?

(22)
AFP/Scanpix
aA

Umbes nii võiks kokku võtta äärmiselt keeruliselt formuleeritud küsimuse, mis laekus Fortele rubriigi "Lihtne küsimus & tark vastus" vahendusel. Tartu Observatooriumi kosmosloogia osakonna juhataja Enn Saar üritab sellele vastuse anda, mis pole samuti just kergemate killast.

Lugeja Tõnu Eevere küsis:
"Kui eeldada Statsionaarses Universumis eetri olemasolu kui mingit absoluutset inertsiaalsüsteemi, siis kas fotomeetriline efekt hakkaks sellises süsteemis/ruumis "paigalolevale kehale" manustama sedavõrd palju koguenergiat, et see nö. "plahvataks", alustades nö. negentroopse keskmena - "uue tähe sündi"? Kas mitte seetöttu polegi kõik kehad Universumis nö. loomulikus liikumises, vältides "paigalolekut absoluutses ruumis"?"

Vastab Enn Saar:
"Kas see fotomeetriline efekt tähendab seda, et mida rohkem valgust mõõdad, seda rohkem seda saab? Kui alustame statsionaarsest universumist, siis pole ka eetriga mingit tegemist, seda pole lihtsalt vaja.

Küsimus on vist katse formuleerida Olbersi paradoks - taevas peaks olema igal pool sama hele kui keskmine taevatäht. Kui oskame universumi nii ehitada, et kiirgus välja ei saa, saame kiirgusfooni, mille intensiivsus on lõpuks määratud kiirgusproduktsiooni efektiivsusega - kogu tähemass ju kiirguseks ei muutu (ainult umbes 0.7% tähe massist).

Ja nii ulbivadki sellises universumis lõpuks ja igavesti tähelaibad kiirgussupis. Supi intensiivsuse määrab täheaine keskmine tihedus kogu ruumala kohta ja kiirgustootmise efektiivsus. Mingit plahvatust ega muud liikumist siit ei tule."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.