Millisele infobaasile Päikese-uurijad üleüldse toetuvad?

(10) ONLINE-INTERVJUU
Kuu Päikest varjutamas. Foto: Michal Kamaryt, AP
Scanpix
aA

Eelmisel nädalal oli Forte lugejail võimalus uurida kõike Päikese käekäiku puutuvat Jaan Pelti käest otse Tõravere observatooriumist, kes tegi mõndagi selgeks, jahutas kirgi Päikese jahtumise uudistega seoses ning vastas muuhulgas alltoodud küsimusele.

Lugeja küsis:
"Päikese ümber on spekuleeritud juba aastakümneid. Kord hirmutatakse meid üliaktiivsusega, nüüd siis "talveunega". Kui suur on aga tegelikult infobaas, mille alusel sellisid ennustusi tehakse ja kui põhjalikke uurimusi on võimalik kasutada ajavajemikust 1600 tänase päevani välja?"

Jaan Pelt:
"Spekuleeritud on muidugi aastatuhandeid. Päikesefüüsika on ehk nelisada aastat vana. Informatsiooni on aga talletatud väga erinevatel viisidel. Tihti arvatakse, et Päikese aktiivsuse uurimine baseerub ainult päikeseplekkide visuaalsetel ja instrumentaalsetel vaatlustel. Nii see ei ole.

Puuringid, jää puurimine, settekivimid ja palju muud sisaldavad samuti vajalikke andmeid. Samuti annab palju juurde päikesesaranaste tähtede uurimine. Isegi planeetide orbiitide täpsed arvutused aitavad täpsustada kliima kujunemise seisukohast olulisi parameetreid: Päikese kaugust ja Maa kaldenurka erinevatel epohhidel."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.