Sääskedega võitlemiseks kiika kemikaalipudeli asemel metsa- ja aia-apteeki!

(13)
Foto: Wikipedia
aA

Küll see suvi oleks ilus aeg, kui poleks sääski…Nii on vist aeg-ajalt ohanud nii mõnigi meist, kui tüütud piristajad mõnusat äraolemist rikkuma kipuvad. Ent kus häda käes, seal abi kõige lähem, ütleb vanarahvas. Ja see ei tähenda selles kontekstis kindlasti mitte apteegi- või kaupluseriiulit, vaid metsa ja ka kodust aiamaad, sest taimedest saab abi nii tüütute putukate peletamiseks kui ka hammustuskohtade leevendamiseks.

RMK Ristna looduskeskuse juht Liis Soonik tõdeb, et sääskede, sealhulgas ka teiste tüütute putukate, näiteks parmude ja puukide peletamiseks on mitmeid võimalusi.

Vänge lõhnaga taimed

„Näiteks on abiks tugeva lõhnaga sookail,“ märgib Soonik. Sookailu lehed tuleb näppude vahel peeneks mudida ning aromaatse seguga end kokku määrida. Kuna sookailul on uimastava ja pead valutama paneva taime kuulsus, soovitab Liis Soonik selle kasutajail enesetunnet jälgida. „Minule endale sobib sookail küll hästi,“ kinnitab ta.

Samuti mõjuvad putukatele peletavalt hästi teisedki vängelt lõhnavad taimed, nagu soolikarohi, metslauk ja rohulauk. Nemadki tuleks sõrmede vahel puruks muljuda ning selle seguga end määrida, et taimearoom mõjule pääseks.
Kes metsaminekut aegsasti planeerib, sel soovitab Liis Soonik keeta sookailust, koirohust, pujudest ja ka toomingast tõmmise, mida siis endale peale määrida või piserdada.

Kodusele peenramaale kiigates on ajast aega abi püütud saada küüslaugust. „Olen näinud, et küüslauguküüs lõigatakse pooleks ja pannakse siis kaela, aga ise soovitaksin pigem küüslaugu pudruks teha ja sellega end kokku määrida. Muidugi tuleb siis arvestada, et lõhn on vägev,“ naerab Soonik, lisades, et küüslauku võiks enne metsaminekut ka sisse süüa, sest siis eritab sööja nahk küüslaugu lõhna.

Sääski peletab muidugi ka lõkkesuits, aga saavutamaks veelgi paremat efekti, võiks lõkkesse visata koirohuoksi. „Samuti on head puuseened: tuletael, must taelik ja hall taelik, mis tuleks ära kuivatada, viiludeks lõigata ning need viilud hõõguma panna,“ õpetab Ristna looduskeskuse juht.

Kindlasti ei tohi neid meetodeid kasutades unustada tuleohutust – tuld tohib metsas teha vaid selleks ettenähtud kohtades.

Leevendust taimemahlast

Liis Sooniku ütlust mööda saab taimedelt abi ka siis, kui sääsed on ikkagi sutsama pääsenud ja kublad vastikult sügelevad. „Koirohi, mündid, kortsleht, naistepuna, naat,“ loetleb ta taimi, kelle mahlaga sobib hammustuskohti määrida. Ja teha seda ikka nii, et taim võimalikult puruks hõõruda ning saadud mahlast segu hammustuskohale määrida.

Hea on kuplasid määrida ka kõrvenõgesetinktuuriga – nõgese noored lehed panna paariks nädalaks kangesse alkoholisse seisma ning saadud tinktuuriga tupsutada hammustuskohti.

Koduse aia taimedest sobib otse sääsekublale määrida saialille ja apteegikummeli mahla ning sibulapealsete lima (pealse siseküljelt).

Herilase või mesilase nõelamiskohale tuleks kiiresti otsida teelehte – üks leht purustada hästi peeneks ning asetada pistekohale ning katta seejärel teise teelehega. „See leevendab valu ja ei lase ka turset nii suureks minna,“ märgib Soonik.

Looduslike vahendite mõjuaeg ei ole tavaliselt väga pikk ning seetõttu on soovitav protseduure vajadusel paari tunni järel korrata.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.