Avastus: jääkaru esiema oli pruun

(8)
aA

Jääkarud ja pruunkarud on korduvalt ristunud. Võimalik, et just see on aidanud jääkarudel hakkama saada muutuva kliimaga. Praegu elavad jääkarud vaid karmidel põhjaaladel, kuid nende esivanemad pärinevad üsna ootamatust kohast – roheliselt Iirimaalt.

Sellisele järeldusele jõudis rahvusvaheline teadlaste rühm pruunkarude ja jääkarude mitokondriaalse DNA uurimisel. See pärilikkusaine pärandub edasi vaid emaliini pidi – munaraku kaudu, vahendab Novaator.

Geneetikud eraldasid DNAd iidsetest karuluudest, näiteks oli nende käsutuses Iirimaa koobastest leitud luud. Seal leidsid paljud loomad edasiliikuva jää eest varju. Kõige vanemad proovid pärinesid 12 000 aasta tagusest ajast.

Võrdluseks kasutati tänapäeva mesikäppade geneetilist materjali.

Uurimuse esialgseks eesmärgiks oli teada saada, kuidas viimane jääaeg karusid mõjutas. Proovide analüüsimisel selgusid üllatavad tulemused. Tänapäevaste jääkarude otsesteks emapoolseteks esivanemateks osutusid Iirimaal elutsenud pruunkarud, kes kadusid sealt umbes üheksa tuhande aasta eest. Iiri päritolu emaliin oli jälgitav kõikides tänapäevastes jääkaruasurkondades.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: Novaator
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Veetemperatuurid
Allikas: G4S Rannavalve
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.