Uuring: Mozarti varase surma põhjus võis peituda D-vitamiini vaeguses

(7)
---
aA

Maailmakuulus Austria helilooja Wolfgang Amadeus Mozart oleks võinud elada kauem, kui ta oleks viibinud rohkem päikese käes. Ajakirjas Medical Problems of Performing Artists avaldatud uuring püstitab hüpoteesi, et Mozarti võisid viia hauda D-vitamiini vaegusest tingitud probleemid. Mozart suri 1791. aastal kõigest 35-aastasena ning teadlased on korduvalt pöördunud tagasi küsimuse juurde: miks jäi helilooja elutee nii lühikeseks.

Ta maeti kolm päeva pärast surma, surnukeha ei lahatud. Teadlastel olid kasutada kirjanduses leiduvad viiteid Mozarti viimastel eluaastatel vaevanud kroonilisest neeruhaigusest, mandlipõletikust ja silma sidekesta põletikust, vahendab Novaator.

Aastail 1762-1783 põdes Mozart ridamisi nakkushaigusi, enamasti oli ta haige oktoobri teise poole ja mai vahelisel ajal. NASA juures töötanud atmosfäärifüüsik William Grant ja meedik Stefan Pilz on veendunud, et neil sagedastel nakkushaigustel peab olema mingi põhjus. Nad tõstatavad hüpoteesi, et Mozart võis kannatada D-vitamiini vaeguse käes.

D-vitamiin on eeskätt oluline kaltsiumi ainevahetuses, et luud oleksid tugevad. Toiduainetest on seda võimalik saada kalast. D-vitamiini sünteesib organism päikesevalguse toimel, nii on kõige tõhusam seda hankida õues viibides.

Austriaski on pikad ja pimedad talved, kuus kuud on päikesevalgust napilt. Lisaks on teada, et Mozart armastas töötada öösiti ning päeval magada, seega puutus ta päevavalgusega kokku tavalisest veelgi vähem. Kuivõrd Mozarti piinasid nakkushaigused just talveperioodil, mil D-vitamiini tase organismis madal, siis võib selgitus peituda just siin.

Loe artiklit edasi SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: Novaator
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised