Äge suguelu võib põhjustada mälukaotuse? Unustuseni seksida võib vaid korra elus

(20)
Scanpix
aA

Meelemõistuse kaotamise metafoori on oivaliste seksuaalsete elamuste kirjeldamiseks pruugitud juba palju põlvkondi, ent ühe 54-aastase naisterahva ajule osutusid abikaasaga vahekorda astumise tagajärjed sõna otseses mõttes juhmistavateks.

Ajakirjas Journal of Emergency Medicine hiljuti avaldatud juhtumiuuring kirjeldab 54-aastast patsienti, kes toimetati Georgetowni ülikooli kliinikumi kiirabiosakonda mälukaotusega, mis järgnes sugulisele vahekorrale seadusliku abikaasaga. Naine kurtis, et ei mäleta haripunkti jõudmisele eelnenud 24 tunnist mitte midagi, vahendab MedicalXpress.com.

Juhtumiga tegelenud doktorid Maloy ja Davis diagnoosisid naisel nn mööduva lausamneesia e TGA (ingl transient global amnesia). TGA on tervisehäire, mis kutsub esile äkilise segadusseisundi või mälukaotuse. Kannatanute ajataju ähmastub, ent säilib üldine informatsioon nagu enda nimi, perekonnaliikmete välimus jms. Enamasti kestab häire lühikest aega ning enamikul selle kogejaist ilmneb see ühekordselt, ehkki viiel kuni 25 protsendil on sümptomite kordumise risk.

TGA-tüüpi amneesia häirib aju mäluahelate tööd ning enamasti kutsub selle esile mõni emotsionaalse või füüsilise iseloomuga tegur, ehkki täpne põhjus pole arstidele selge. Häiret esineb kolmel kuni viiel inimesel sajast tuhandest; vanematel kui 50-aastastel patsientidel on seesuguse mälukaotuse kogemise risk suurem.

Mõned uurimused on andnud mõista, et taolist tüüpi amneesial on vähem pistmist pea kui kaelaga. 2010. aastal läbi viidud ning ajakirjas Stroke avaldatud uurimus seostas TGA-amneesia juhtumeid puudujääkidega kägiveeni e tuiksoone klappide toimimises, mis võis põhjustada vere imbumist tagasi peaajju. Uurijate oletuse kohaselt võisid patsiendid tõsta rõhku kõhuõõnes, mis omakorda suurendas kägiveenides voolava vere takistust. Kui klapid kägiveeni seintes töötavad halvasti, on võimalik, et hapnikuvaene veri surutakse sellisel juhul tagasi pähe.

Ehkki see on üks võimalikest põhjustest, ei selgita hüpotees, miks üks patsient kogeb mälukaotust reeglina vaid korra elus. Asjaolu, et TGA-amneesia on enamasti ühekordne ilming, kahandab ka tõenäosust partneriga igal õhtul mälukaotuseni seksida.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.