Säästulamp toob kaasa uued probleemid

(45)
Foto: Ilmar Saabas
aA

Hõõglampide kasutusaeg hakkab otsa saama, sest eurodirektiivide kohaselt tuleb Euroopas aasta pärast nende igasugune tootmine lõpetada. Kuna leedlampide hind on praegu veel küllalt kõrge, tähendab see aina rohkem kompaktluminofoor­lampide kasutuselevõttu, kurdab TTÜ elektroenergeetika doktorant Jaan Niitsoo ajakirjas Inseneeria.

Hõõglambi positsiooni endale nõudvat kompaktluminofoorlampi kutsutakse küll lihtsustatult säästulambiks, kuid ahvatleva nime taga peituvad ka mõned puudused. Seni on hõõglampide keelustamist selgitatud ülemaailmse trendiga, aga kõiki võimalikke kaasnevaid negatiivseid aspekte pole laiemale üldsusele tutvustatud.

Mõju elektrivõrgule

Säästulambi tootmine ja kokkupanek nõuavad tunduvalt komplitseeritumat tehnoloogiat kui seni kasutusel olnud hõõglambi oma. Kompaktluminofoorlambi sisemusse kuuluvad komponendid teevad ta kalliks ja samuti elektrivõrgule vähem atraktiivseks, tuues endaga kaasa reaktiivenergia ja kõrgemad harmoonikud.

Kõikidel lambipakenditel on kirjas, milline on lambi aktiivvõimsus, kuid puudub märge, palju see genereerib reaktiivenergiat. Näiteks üks testitud Osrami säästulamp, mis tarbib, nagu sildil kirjas, 14 W, genereerib samas võrku 18 varri reaktiivvõimsust. Kokku teeb see näivvõimsuseks 14 asemel hoopis 23 VA. Selel 2 on katse, kus skeemi lisati säästulampe kahekaupa juurde, ning on näha, et võimsuste (reaktiivvõimsus pööratud) kasv on lineaarne ning omavahelist kompenseerimist ei teki.

Loe artiklit edasi SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: Inseneeria
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.