USA nõustus Soomele lõpuks tiibrakette müüma

(82)
---
aA

Soome kaitseministeerium leppis Ameerika Ühendriikidega õhk-maa tüüpi tiibrakettide AGM-158 JASSM ostmise osas kokku. Raketid on mõeldud Soome hävituslennukite F/A-18C/D Hornet pargi moderniseerimise tarbeks ja lepingu väärtuseks on 145 miljonit eurot.

Helsingin Sanomate teatel kestsid relvatarne läbirääkimised ligi aasta aega. Kusjuures soomlased üritasid USAst JASSM rakette osta juba 2002. aastal. Kuid alles novembris 2011 nõustus Kongress Soomele kuni 70 tiibraketti hinnaga 185 miljonit eurot müüma. Hiljem nende kogus vähenes. Ühe raketi hinnaks on umbes 1,3 miljonit eurot.

Väljaande andmetel saab Soome esimese tiibrakettide partii 2015. aasta lõpus - 2016. alguses.

Kokku kujuneb asjatundjate hinnangul Soome õhujõudude F/A-18C/D Hornetite lennupargi moderniseerimise hinnaks üle 700 miljoni euro. Kokku on avaliku informatsiooni kohaselt meie põhjanaabritel 62 Hornetit.

Lisaks JASSM rakettidele palus Soome ameeriklastelt 600 õhutõrjeraketti Stinger-RMP Block 1, kümme veel katsetusel olevat Stingerit, 110 laskeseadeldist ja sinna juurdekuuluvat varustust - kokku 250 miljoni euro eest. Nende läbirääkimiste seisu ei täpsustata.

Tiibrakette AGM-158 JASSM toodab kontsern Lockheed Martin ja aastast 2009 on nad USA relvajõududes kasutusel. Varem on teatanud huvist neid soetada ka Austraalia ja Holland.

JASSM kaalub umbes tonni ja on võimeline tabama kuni 370 kilomeetri kaugusel olevat sihtmärki. Praegu töötatakse välja suurema lennukaugusega raketi modifikatsiooni JASSM-ER. Eeldatavasti võetakse see relvastusse juba järgmisel aastal ja seda hakkavad kasutama mitmeotstarbleised hävitajad F-35 Lightning II.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.