Jääkarude salapärane põlvnevus jääb arvatust kaugemale minevikku

(11)
Scanpix
aA

Jääkarud on vanemad kui seni arvatud. Teadlased on tulnud värske geenianalüüsi põhjal järeldusele, et Arktikas elutsev valgekarvaline karuliik kujunes välja umbes 600 000 aastat tagasi ehk umbes viis korda seni arvatust varem.

Jääkaru geene on uuritud ennegi, aga peamiselt vaid mitokondrite geene, mitte tuumageene. Nüüd analüüsisid Frank Hailer ja ta kolleegid just jääkarude rakutuumadest võetud pärilikkusainet, vahendavad Vikerraadio Teadusuudised.

Tuumas on DNAd palju rohkem kui samuti raku sees, seega on ka tuumageenidest ammutatud liigikujunemisteave arvatavasti täpsem ja õigem.

Mitokondrite põhjal tundus, et jääkaru on suhteliselt hiljuti pruunkarust eraldunud liik, nüüd aga paistab, et nii jääkaru kui ka pruunkaru on mõlemad seni arvatust vanemad liigid.

Uue arusaama põhjal kujunes jääkaru liigina välja just täpselt sel ajal, mil kliima oli järsult jahenenud. Haileri sõnul võib see kokkusattumus siiski ka juhuslik olla. Kuid ajakirjas Science avaldatud uurimistulemused pakuvad mõtteainet ka üleilmse soojenemise kontekstis.

Kui me ei saa enam nii kindlalt väita, et jääkaru suutis arktiliste elutingimustega kohaneda suhteliselt kiiresti, võib kahaneda ka lootus, et ta soojemate oludega kiirelt kohaneb.

Loe rohkem põnevaid lugusid Vikerraadio Teadusuudistest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: ERR Novaator
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Veetemperatuurid
Allikas: G4S Rannavalve
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.