Suve eel tasub matkatarkuseid teada

(5)
Denes Kattago, DELFI
aA

Kevad ja suvi on kui matkamisteks loodud. Eestimaa on täis paiku, kuhu tasub jõuda ajavaruga, et saaks enda ümber ringi vaadata ja loodusega kaasa mõelda – ise tunda ja ise tegutseda. Et matkamine ei kujuneks tüütuks probleemide jadaks, tasub olla nutikas. Seekord pakub ökoportaal Bioneer välja mõned matkamehe tarkused.

Hoia matkatarbeid kodus alati samas paigas. Nii leiad üles ja võtad kaasa kõik vajaliku. Muidu võid olla kindel, et avastad keset metsa, et midagi väga olulist on jäänud koju. Asjade samas kohas hoidmine kergendab ka kappide koristamist ja hoiab kokku sinu aega.

Pane oma seljakotti oma kontaktandmed. Nii saab selle sulle vajadusel tagastada.

Kui oled matkamas enda jaoks täiesti tundmatus paigas, siis tee erinevatest looduslikest tähistest, teeviitadest, teeäärsetest kaartidest ja teadetetahvlitest digikaamera või telefoniga pilte. Nii saad vajadusel uuesti leida tagasitee või vaadata fotokast teejuhiseid. Võimalusel võta matkale kaasa ka kaart või teejuhis.

Kui tahad, et õrnad puuviljad nagu banaanid, ploomid ja kiivid seisaksid matka ajal seljakotis terved, siis pane need köögipaberi või vetsupaberi papist rulli sisse. Kui toit on söödud, siis saab pappi kasutada lõkke tegemiseks või musta soki hoidikuna. Ümmarguste puu- ja köögiviljade ohutuks transportimiseks sobivad ka papist munarestist.

Kasuta nugade kahvlite seljakotis hoidmiseks kas köögipaberi sisemist papist rulli, ümmargust krõpsupakki või pinalit.

Nõudepesuharja ja nõudepesuvahendi asemel võid kasutada ka samblatutti ja lõkketuhka. Matkale pole tarvis kogu köögivarustust kaasa võtta. Kui tahad kindlasti nõudepesuvahendiga taldrikuid ja tasse pesta, siis osta selleks otstarbeks keskkonnahoidlik fosfaatideta vahend.

Seljakotti saab vihma eest kaitsta prügikoti abil. Tee kilesse rihmade jaoks augud ja kaitse ongi valmis. Pärast vihma paki kilekott seljakotti, sest sa ei taha ju olla prügi metsa jätja.

Vanast filmitopsist saad teha veekindla tikutopsi. Pane topsi sisse ka kokku volditud paberist tikukarp, sest muidu pole sul tikku ju millegagi süüdata.

Kahekesi reisides vaheta reisikaaslasega seljakotid – sina kanna kaaslase kotti ja kaaslane kannab sinu oma. Nii ei pea sa seljakotti seljast võtma, kui sa sealt midagi tahad.

Kui riietele satub matkates vaiku, siis pange riided pärast matka sügavkülma. Siis saab vaigu kergesti riiete küljest lahti tõmmata ja enamasti ei jää sellise eemaldamise korral riietele ka plekke.

Kui puuvaik on kukkunud juustesse, siis eemaldage vaik tavalise või abil.

Kui võtad matkale kaasa elektroonikat (telefoni või fotoka), siis vali neile võimalusel veekindlad pakendid. Käepärase veekindla pakendi telefonile saab teha ka tavalisest kilekotist.

Jaga ka sina oma matkanippe! Aitäh!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: Bioneer
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.