Saksa annab Iisraelile "ajaloolise võla" katteks uusi allveelaevu

(93)
AFP/Scanpix
aA

Saksa Liitvabariik andis Iisraeli mereväele üle neljanda Dolphin-klassi allveelaeva. Piduliku tseremoonia käigus üleantud laev sai nimeks Tanin (heebrea keeles krokodill - toim). Välisekspertide sõnul saavad juudid kasutada Saksa aluseid piirkonnas lahvatava tuumakonflikti puhul "teise löögi" andmiseks. Lisatud videod!

Kõrge allikas Iisraeli mereväes ütles päevalehele Haartez, et uus allveelaev võetakse relvastusse 2013. aasta keskel, seniks aga läbib alus mitmed katsed ja võtab osa õppustest. Ta lisas, et "alus ulatub kõikjale" ning see vajab tankimist ja patareide laadimist väga harva.

„Allveelaev võib olla vee all kauem,“ märkis vanemohvitser ja ütles, et sel on "nähtavad ja nähtamatud" võimed tegutsemaks Vahemeres. „Uued väljakutsed on märksa suurejoonelisemad ja allveelaevadel on nendes väga tähtis roll,“ sõnas mereväelane. „Lähis-Ida on muutunud – kaasaarvatud Egiptus, Süüria ja Liibanon on sama Liibanon – ning me peame olema võimelised tegutsema samaaegaselt mitmel areenil ja mitmel rindel.“

Neljas Dolphin-klassi allveelaev lasti Saksamaal juudiriigi tarbeks vette käesoleva aasta veebruarikuu lõpus. Alus on ehitatud projekti Type 209 järgi. Tarneleping sõlmiti 2006. aastal, mille kohaselt kolmandiku allveelaevade maksumusest tasub Saksamaa Iisraeli ees holokausti pärast oleva "ajaloolise võla" katteks.

Praegu on Iisraelil juba relvastuses kolm sama tüüpi aastatel 1998-2000 sakslaste poolt tarnitud allveelaeva. Esimesed kaks maksis täielikult Berliin riigieelarvest kinni. Viimase, märtsikuus sõlmitud kontrahti kohaselt peab Iisrael saama lisaks Taninile veel kaks allveelaeva.

Dolphin-klassi allveelaev Kielis ehitamisel
AP/Scanpix

Dolphin-klassi allveelaevu toodetakse Põhja-Saksamaal Kielis Howaldtswerke-Deutsche Werfti laevatehases. 57 meetri pikkused ja 6,8 meetri laiustel laevadel on 1900-tonnine veeväljasurve. Tippkiiruseks on 20 sõlme ja suurimaks sukeldumissügavuseks 200 meetrit. Dolphinite tegevusraadiuseks on kuni 14 800 kilomeetrit ja alus suudab olla autonoomne 30 ööpäeva. Diisel-elektriallveelaeval on kuus 533- ja neli 650-millimeetrise kaliibriga torpeedoaparaati.

Välisekspertide kinnitamata andmetel saab Iisrael kasutada neid laevu piirkonnas puhkenud tuumakonflikti puhul kui "teise löögi" relvi. Eeldatavalt suudavad allveelaevad tulistada tuumalõhkepeadega varustatud kodumaisete 1500-kilomeetrise ulatusega tiibrakette.

Märkimisväärne tõik on see, et Iisrael pole kunagi ametlikult tunnistanud tuumarelva olemasolu, samas pole ka kunagi eitatud, et seda pole.

Vandenõuteooria, milleks neid allveelaevu võidaks kasutada

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.