Kuidas vältida palava ilmaga seonduvaid tervisehäireid

(11)
Foto: Ilmar Saabas
aA

Kõige parem kaitse on ennetus. Päikesepiste ja muude kuumast ilmast johtuvate tervisehädade ennetamiseks tuleks silmas pidada paari lihtsat reeglit.

Siintoodud soovitused pärinevad USA haiguste kontrolli ja ennetuse ameti CDC kodulehelt.

• Hoolimata kehalise aktiivsuse määrast jooge palju (mittealkohoolseid) vedelikke. Ärge oodake joomisega janu saabumiseni. Hoiatus: kui teie arst on üldiselt piiranud seda, kui palju te tohite vett juua või kui te olete diureetikumikuuril, küsige arstilt, kui palju te kuuma ilmaga juua võite.

• Vältige vedelikke, mis sisaldavad alkoholi või palju suhkrut — need võivad kehavedelike kaotust tegelikult suurendada. Samuti vältige äärmiselt külmi jooke, kuna need võivad põhjustada maokrampe.

• Püsige siseruumides, võimalusel õhukonditsioneeriga varustatud toas. Kui teil pole kodus õhukonditsioneeri, külastage selvehalli või raamatukogu — isegi vaid mõned konditsioneeritud õhuga paigas veedetud tunnid aitavad teie kehal hiljem kuuma käes jahedamana püsida.

• Elektrilised ventilaatorid võivad pakkuda leevendust, kuid kui õhutemperatuur ületab 35 kraadi, ei ole ka ventilaatorist kuumusega seonduvate tervisehäirete vastu kaitset. Palju parem viis enese jahutamiseks on minna jaheda duši alla, jahedasse vanni või konsitsioneeritud õhuga ruumi.

• Kandke kergeid, heledaid ja avara lõikega rõivaid.

• Ärge MITTE KUNAGI jätke kedagi lukustatud pargitud sõidukisse.

• Ehkki kuuma-ilma-hädad võivad tabada meist igaüht, on mõned teistest suuremas ohus. Palavates oludes tuleks regulaarselt kontrollida imikute ja väikelaste, üle 65 aastaste inimeste, vaimuhaigete ning halva tervisega inimeste, eriti südamehaigete ja kõrgvererõhutõbiste seisundit. Riskirühma kuuluvaid täiskasvanuid tuleks külastada kaks korda päevas, veendumaks, et neil ei ilmne kuumarabanduse või päikesepiste märke. Väikelaste seisundit peaks, mõistagi, kontrollima märksa sagedamini.

Kui peate kõigest hoolimata kuuma ilmaga välja minema, pidage silmas järgmist.

• Püüdke väljaskäimised sättida hommiku- ja õhtutundidele.

• Vähendage füüsilist koormust. Kui tingimata peate trenni tegema, jooge tunnis kaks klaasi jahedaid mittealkohoolseid jooke. Spordijoogid võivad asendada higistades kaotatud soolasid ja mineraalaineid. Hoiatus: kui teid on pandud vähesoolasele dieedile, konsulteerige enne spordijookide pruukimist arstiga.

• Püüdke sageli puhata varjus.

• Kaitseks päikese eest kandke laia äärega peakatet (sellel on ka jahutav toime) ja päikseprille ning kasutage päevituskreemi päikesekaitsefaktoriga vähemalt SPF 15. Kõige tõhusamate toodete siltidele on kirjutatud "laia spektriga" (ingl broad spectrum) või "kaitseb UVA/UVB-kiirguse eest".

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Viimased uudised