RETRORELVAD: 1991. aastal Tallinna tunginud Vene "raudtäkk"

(77)
BMP-2
aA

Idanaabri sõjaväes laialt levinud jalaväe lahingumasin BMP-2 töötati välja Uuralites Kurganmašzavodi tehases soomuki BMP-1 baasil 1970ndate aastate algul. Eesti elanikele, kes pole Nõukogude armees teeninud, on see kindlasti tuttav 1991. aasta augustiputši päevilt kui Pihkva dessanväelaste pikad BMP-2 kolonnid sõitsid Tallinnasse ja paljud neid masinaid ekslikult tankideks nimetasid. Lisatud video!

Vene allikate teatel võeti 6,7 meetri pikkune, 3,2 meetri laiune ja 2,5 meetri kõrgune Bojevaja Mašina Pehhotõ-2 Nõukogude Liidus relvastusse juba 1977. aastal году ning tema tootmine lõppes alles mõned aastad tagasi - 2008. aastal.

Masina meeskonda kuulub kolm liiget ja ta võib peale võtta kuni seitsmeliikmelise dessandi, kõiki kaitseb kuuli- ja killukindel soomus. Relvastuseks on 30-millimeetrine automaatkahur 2A42 (500 lasku), aga ka tankitõrjeraketid. Samuti saab BMP-2 vajadusel end kaitsta suitsugranaatidega - kuus 81-mm seadeldist Tutša (pilv - est k). 550-kilomeetris tegevusraadiusega lahingmasin arendab kiirust kuni 65 km/h.

Praegu on Vene dessant- ja maavägedes relvastuses ligi 4600 sellist soomukit. Lisaks on oma modifikatsioon ka merejalaväel (umbes 200 tk) ja sisevägedel (umbes 1200 tk). BMP-2 on ka Soome, Tšehhimaa, Gruusia, Afganistani, Iraani, India, SRÜ ja mitmete teiste riikide relvajõududes kasutusel.

Oma ajaloo jooksul on BMP-2 võtnud osa sõjast Afganistanis, 1991. ja 1993. aasta riigipöördekatsetes Venemaal, esimeses ja teises Tšetšeenia sõjas ning neli aastat tagasi Lõuna-Osseetia, Abhaasia, Venemaa ja Gruusia vahelises nn Augustisõjas.

Loodud on viis peamist BMP-2 modifikatsiooni, mis erinevad üksteisest relvastuse ja soomuse poolest. Tulevikus asendatkse masin ja tema edasiarendus BMP-3 uute jalaväe lahingmasinate vastu, mis loodud tulevikutanki Armata ühtse platvormi baasil.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Veetemperatuurid
Allikas: G4S Rannavalve
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.