Iisraeli relvajõud näevad küberruumi strateegilise sõjatandrina

(12)
AFP/Scanpix
aA

Kui keskkonda mõjutavad signaalid mõjutavad signaalide tekitajat, sünnib küberneetikuid huvitav olukord. Küberneetika rajaja Norbert Wiener määratles distsipliini loomade ja inimese kontrolli ja juhtimise uurimisvaldkonnana. Sõnatüvi tuleneb kreekakeelsest juhi ja tüüri tähendusest ning on aluseks nii kubernerile, kui inglisekeelsele valitsust tähistavale sõnale government ning üllatavalt sobib siia ritta isegi kodune kubjas.

Mõned ulmekirjanikud, kellest William Gibsonile omistatakse au, on küberneetika sõnaga edasi mängides loonud tänase tehisliku, sealhulgas arvutivõrkudest ja internetist sündiva mõttelise tegevusruumi jaoks suupärase küberruumi mõiste. Kuigi küberruumi sõna sisu üle armastatakse vaielda vahemikus, kas tegemist on rohkem sotsiaalse või tehisliku nähtusega, keskendugem seekord nähtuse julgeolekupoliitilisele dimensioonile. Sest nii, nagu iga kodanik peaks teadma joogivee reostumisest, on inimõiguse staatuses internetiühenduse puhul vaja teada ka neid näiliselt kodukaugeid asju, kõneles Kristjan Port saates Portaal.

Äsja teatasid Israeli relvajõud, et nende jaoks on küberruum strateegiline sõjatander, kus teostatakse rünnakuid ja luureoperatsioone. Teadaanne sündis seoses väidetavalt Iraani tuumaprogrammi takistamise jaoks loodud salajaseks mõeldud Flame viiruse avastamisega. Kuigi USA tunnistas üles varasema Stuxneti loomise, seostatakse selle loomist ka Israeliga.

Küberruumi enda sõjatandriks kuulutamise loogilise rea ja ajajärguga kõlab kokku Saksa kaitseministeeriumi värske ülestunnistus parlamendile, et neil on juba aastast 2006 olemas eriotstarbeline kübersõja löögirühm, mille nad väidetavalt just nüüd aktiivteenistuseks käima panevad. Kuigi igas riigis on juba aastaid olemas küberrünnakute tõrjumisega tegelevad institutsioonid, rõhutavad ka sakslased, et kõne all oleva rühma arsenal sisaldab kübersõja ründevahendeid. Erinevalt kaitsemehhanismide omamisest on küberründevahendite omamine üllatavalt probleemne. Näiteks pole teada, kuidas on reguleeritud kolmanda riigi vastu tehtud küberrünnakud. Kas selleks peab küsima parlamentaarse loa, kas on vaja ametlikku sõja väljakuulutust, millistel tingimustel on lubatud ründevahendeid kasutada jne.

Siinkohal kipub pähe kaastundesegane ahastus demokraatliku protsessi pärast, sest samal ajal ujuvad välja uudised Hiina Rahvavabariigis valmistatud ja üle maailma müüdud mobiilsidetehnoloogias kasutatavate omapäraste mikrokiipide teemal. Omapäraseks teeb väidetavalt Huawei ja ZTE tehastes valmistatud populaarsed kiibid neisse vabrikus salamahti istutatud salauksed, mida pidi miljardiriigi sõjavägi saab lugematud sideseadmed kauge käsu abil ära rikkuda. Näiteks vahetult enne sõjalist konflikti.

Eelmisel aastal hakkasid levima kuuldused Ameerika Ühendriikide raketisüsteemides kasutatavatest imelikest mikrokiipidest. Sõjavägi ostab eriotstarbelised kiibid läbi turvalise protsessi, milles tarnijateks on usaldusväärsed partnerid Suurbritannias või Kanadas. Kuna Hiina on tuntud piraatkauba valmistajana, sealhulgas ka mikrokiipide järeletegijana, sattusid mõned võltskiibid USA rakettide valmistamise tarneahelasse. Tulemuse võib kokku võtta USA raketikaitse agentuuri pealiku Patrick O'Reilly mõttega, et „me ei soovi sättida 12 miljoni dollarilise kaitseotstarbelise raketi töökindlust ohtu 2 dollarilise võltskiibi tõttu“. Uute salajase uksega kiipide avastuse valguses on raske tõrjuda spekulatsioone rakettide ebatavalise käitumise teemadel mitte ainult kiibi kehva kvaliteedi tõttu.

Seega on meil olemas signaalid küberruumi muutumisest sõjatandriks. See hakkab kindlasti mõjutama küberruumi ümbritseva inimliku maailma toimimist, mis peaks omakorda mõjutama küberruumi olemust. Milliseks? Seda küsige juba küberneetikutelt.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: ERR Novaator
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.