Kogu tõde: mis mõjutab tänapäeva mehe sperma kvaliteeti?

(9)
AFP/Scanpix
aA

Ühendkuningriigi uurijate osutusel võivad meeste viljatuse probleemi lahendusena välja pakutavad elustiili-soovitused olla tulutud ja viivitada muude võimalike meetmete kasutuselevõttu.

Ajakirjas Human Reproduction ilmunud uurimuse kohaselt ei mõjutanud ei suitsetamine, alkoholipruukimine ega isegi ülekaalulisus seemnevedeliku kvaliteeti, vahendab The Daily Telegraph.

Siiski rõhutasid uurijad, et nende vältimine aitab säilitada kogu organismi head tervist.

Spermatosoidide keskmisest suurem osakaal seondus aga hoopis bokser-tüüpi aluspükste kandmisega.

Ühendkuningriigi riikliku tervishoiu- ja kliinilise kvaliteedi instituudi NICE arstide nõuande kohaselt tuleks mehi hoiatada ohu eest, mida nende sperma kvaliteedile kujutavat suitsetamine, alkoholipruukimine ja uimastite meelelahutuslik tarvitamine.

Sheffieldi ja Manchesteri ülikoolide uurijate töö raames võrreldi 939 kehva spermakvaliteediga ja 1310 normaalse spermakvaliteediga mehe elustiile.

Uurimus näitas, et eluaeg suitsetamisest hoidunute ja regulaarselt pakitäie sigarette päevas pruukivate meeste seemnevedelikus on aktiivsete spermatosoidide osakaal peaaegu samaväärne.

Tõendid, mis kinnitaksid narkootikumide meelelahutusliku pruukimise, kõrge kehamassi-indeksi ja alkoholiga liialdamise kahjustavat mõju sperma kvaliteedile, osutusid uurijate osutusel napiks.

Manchesteri ülikooli molekulaarepidemioloog Andrew Povey ütles, et antud elustiilivalikud on organismi üldise tervise seisukohast äärmiselt olulised, kuid et tõenäoliselt on nende mõju meeste viljakusele väike.

"Taoline tõdemus kummutab suure osa nõuannetest, mida meestele nende viljakuse parendamise kohta tänapäeval jagatakse, andes mõista, et paljud laialt levinud elustiili-riskiteguritest ei pruugi olla nii olulised, nagu varem arvati.

Viljakusravi pakkumisega viivitamine taolistest teguritest mõjutatud paaridele, et nad saaksid elustiilis teha muudatusi, mille tõhususe kohta puuduvad veenvad tõendid, ei suurenda tõenäoliselt nende viljastumisvõimalusi ning võib paaride jaoks, kellel pole enam palju aega kaotada, olla isegi kahjulik," ütles Dr Povey.

Sheffieldi ülikooli paljunemis- ja arengumeditsiini teaduskonna ainevahetuse-spetsialist Allan Pacey ütles: "Meie töö tulemustest hoolimata on oluline, et meesterahvad võtaksid kuulda mõistlikku tervishoiu-alast nõu ning jälgiksid oma kehakaalu, loobuksid suitsetamisest ja jooksid alkoholi mõõdukal määral.

Küll aga pole mingit põhjust, miks nad peaksid hakkama munkadeks ainult sellepärast, et soovivad saada isaks.

Kui nad aga eelistavad kanda kitsaid Y-lõikega aluspükse, võib nende asendamine paariks kuuks millegi lahtisemaga olla hea mõte."

Viljakusel on lisaks seemnerakkude aktiivsusele veel mõõdupuid, näiteks spermatosoidide kuju ja suurus ning spermas sisalduva DNA kvaliteet, mida antud uurimuse raames ei rakendatud.

Ühendkuningriigi riikliku tervishoiu- ja kliinilise kvaliteedi instituut NICE tegeleb praegu tõendite ülevaatamisega.

NICE'i pressiesindaja kommenteeris: "Meie viljakust soodustavate juhendite värskema versiooni kavand on avatud ekspertide konsultatsioonidele.

Kuni juhendite uue versiooni ilmumiseni 2012. aasta teisel poolel peaksid Ühendkuningriigi riikliku tervishoiuteenistuse teenistujad järgima praegu kehtivas juhendis toodud soovitusi."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Viimased uudised