Kas teadsite, et teadlasedki väldivad matemaatikat

(122)
Foto: Ilmar Saabas
aA

Millised on teie igapäevased suhted matemaatikaga? Kui olete nagu on enamik inimesi, siis küllap peate arvutamist üsnagi tüütuks ja vältimisväärseks tegevuseks. Kuid kas teadsite, et samasugust matemaatikapelgust kohtab päris palju ka teadlaste seas?

Suurbritannias Inglismaal asuva Bristoli Ülikooli bioloogid Tim Fawcett ja Andrew Higginson on teinud uuringu, mis sellele selgelt osutab. Teadlased loevad ikka ka teiste teadlaste kirjutatud erialaseid artikleid, aga tuleb välja, et kui artikkel on pilgeni valemeid ja võrrandeid täis, siis kiputakse selle artikli lugemist vältima. Nii võib juhtuda, et kui uued teaduslikud ideed on esitatud väga valemirohkel kujul, siis võib nende levik jääda teenimatult tagasihoidlikuks, vahendavad Vikerraadio Teadusuudised.

Bristoli teadlaste kirjutis ajakirjasPNAS tõdeb, et võrrandeist nõretavad tekstid pälvivad teadlaste seas teistest vähem tähelepanu. Fawcett ja Higginson väidavad, et kõige matemaatika-rohkematele artiklitele viidatakse lausa 50 protsenti vähem kui matemaatikast täiesti või peaaegu täiesti vabadele artiklitele. Autorid leiavad, et teadlaste matemaatikapelgus võib seetõttu teaduse edenemist takistada.

Mida siis teha? Pikema-ajalisemaks lahenduseks pakuvad nad välja ülikoolide matemaatikaõppe parendamist. Aga lühemas plaanis peaksid artiklite autorid püüdma end rohkem oma lugeja olukorda asetada ning lisada võrranditele rohkem selgitavat teksti, mis tooks nende eeldusi ja järeldusi paremini ilmsiks.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: ERR Novaator
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.