Kambodžas kümneid lapsi tapnud nakkuse saladused avanevad tõrksalt

(6)
Foto: AFP
aA

Möödunud nädalal teatas maailma tervishoiuorganisatsioon WHO, et Kambodžas tapab tundmatu hingamisteede nakkus kohutava kiirusega lapsi.

Viimaste teadete kohaselt on 59st alates aprillist haiglatesse toodud lapsest surnud 52, kirjutab Discover Magazine.

Ajakirja Science toimetaja Mara Hvistendahl on suhelnud Phnom Penhis haiguse tuvastamise kallal töötavate viroloogide töörühmaga. Diagnoos pole sajaprotsendiliselt kindel, aga nood usuvad, et on 15 patsiendi seljaajuvedelikust leidnud enteroviiruse 71 (EV71) jälgi.

Enteroviirus 71 on üks käe-jala ja suutõve põhjustajatest, enamasti healoomuline nakkus, mis saadakse reeglina lapsepõlves ja millega kaasnevad sügelus, punetus, oksendamine ja muud sümptomid.

Haigus on üsna laialt levinud ja sellest paranetakse enamasti umbes nädala jooksul; nagu viirushaiguste puhul tavaline, ei leidu sellele arvestatava tõhususega ravi.

Väikesel osal käe-jala ja suutõppe (mitte ajada segamini kariloomi ohustava suu- ja sõrataudiga!) nakatunuist kujunevad neuroloogilised komplikatsioonid, mis nõuavad haiglaravi ja võivad patsiendi koguni tappa.

Hvistendahl juhib aga tähelepanu tõigale, et Kambodža epideemia kohta kogutud statistika on mõnevõrra kummastav.

Kambodža on väikeriik vähem kui 15 miljoni elanikuga ning selleks, et nii paljudel lastel tekiksid surmavad komplikatsioonid, peaks nakatunud olema väga suur osa rahvastikust.

(Võrdluseks: naaberriik Vietnamis, millest haigusepuhang aasta algupoolel üle käis, elab üle 86 miljoni inimese, kuid sealt on tulnud teateid vaid 20 surmaga lõppenud juhtumi kohta.)

Tervishoiuametnikud ei tea, kui paljud kambodžalased haigust põevad, ning viroloogid ei oska öelda, kas enetroviirus 71 konkreetse tüve juures on midagi ebatavalist.

Küll aga kavatsevad nad selle välja selgitada, kui on viiruskultuure juurde paljundanud ja tüve genoomi sekveneerimiseks ette valmistanud.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.