Pangandus on lapsemäng: India tänavalapsed lõid täiesti toimiva rahandussüsteemi

(52)
Fotod: AFP
aA

Väidetavalt on pangandussüsteem äärmiselt keeruka ülesehitusega, ent ilmselt pole seda keegi öelnud salgale India tänavalastele, kes lõid eeskujuliku panga, mille harukontoreid leidub mitmel poole üle Kagu-Aasia.

Säästmaks raha helgema tuleviku tarbeks, on rühm India lapsi asutanud oma panga, kuhu saab raha hoiustada ning kust on vajadusel alati võimalik avanssi saada, vahendab Oddity Central.

Üks ebatavalise rahandusasutuse harukontoreist tegutseb kodudest põgenenud hulkuvate teismeliste varjupaigas New Delhis.

Just siia toovad oma napi teenistuse hoiule tänavalapsed, kellel avaneb siin lisaks võimalus võtta arendus- või toimetulekulaenu äriettevõtete asutamiseks või kooliskäimiseks vajalike asjade hankimiseks.

Kõige muljetavaldavam tõsiasi lastepanga juures on, et selle nuputasid välja ja lükkasid käima ning seda hoiavad praegugi töös lapsed.

Laste arengu-khazana ("khazana" tähendab "aardelaegast") New Delhi harukontori juhatajaks valitud Satish Kumar ei näe välja päevagi vanem kui 12aastane.

Panga 12aastane klient Mohammad Shah, kes öösiti veepudeleid müütab, rääkis ajalehele Russia Today, et on seni lastepangast kolm laenu võtnud.

"Esimesel korral laenasin 500 ruupiat, et maksta koolivormi ja muude asjade eest; teisel korral küsisin avanssi, kuna mu ema oli haige. Võtsin tuhat ruupiat ja saatsin ema arstile. Kolmandal korral võtsin avanssi, kuna pidin tagasi maksma osa rahast, mille olin laenanud, et aidata isal poodi asutada," rääkis ta.

Auahne noormees, kes varjupaika varjule võeti ja koolis käima utsitati, loodab nüüd, et pank aitab tal investeerida haridusse, et ta saaks ühel päeval ellu viia unistuse hakata politseinikuks.

Lisaks Mohammadile on umbes 9000 last ja teismelist lastepanka usaldanud ning paremale tulevikule lootes hoiustanud oma raske tööga teenitud raha mõnda selle 77 harukontorist üle kogu Kagu-Aasia.

"Nemad võivad kujuneda kogu süsteemile eeskujudeks, kuna oskavad raha säästa. Nad oskavad raha parimal võimalikul moel rakendada, kuna on õppinud oma vajadusi tähtsuse alusel järjestama, mida meie täiskasvanutena tegelikult ei oska," avaldas arvamust mittetulundusliku lasteõiguste organisatsiooni Butterflies (Liblikad) esindaja Sharon Jacob.

Just vastutustundlikkus ja toimetulekule orienteeritud suhtumine jahmatavad varjupaikade täiskasvanud ülevaatajaid, kes leiavad, et kogu maailma pankureil oleks neilt noortelt üht-teist õppida.

Ajal, mil globaalne finantssüsteem paistab hapram kui iial varem, näib, et kamp lapsi on suutnud kõik sellega seonduvad probleemid lahendada.

Igakuistel koosolekutel vaadatakse üle avansitaotlused ning otsustatakse avalduste esitajate varasemate säästu- ja teenistusmahtude alusel, kas neile raha laenata ja kui kiiresti nad selle tagasi peavad maksma.

Finantsotsuste eest vastutavad isiklikult kõik asjaosalised kontohalduritest klientide enesteni.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Allikas: www.FORTE.ee
Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.