Eesti Vabariigi ajal loodi hulgaliselt kodumajanduskoole, et anda tütarlastele ja naistele vajalikku kodumajandusharidust. Kehtnas asuv Kõrgem Kodumajanduskool oli üks viiest taolisest kõrgema astme koolist kogu Eestis. Enne kooli oli vajalik keskkooli- või gümnaasiumiharidus ning seal koolitati välja õpetajaid kodumajanduse alal.

Õppetöö kestis algselt kaks, hiljem kolm aastat ning kokku oli nädalas ligi 40 tundi õppetööd. Õpetati tänapäevalgi tuttavaid õppeaineid - kultuuriajalugu, matemaatikat, inglise keelt, füüsikat, keemiat, bioloogiat jne. Noored omandasid ka praktilisi oskuseid nagu näiteks kodukäsitöö, toiduaineteõpetus koos toiduvalmistamisega, kodulinnu- ja karjakasvatus ning aiandus.

EV100 1920ndad-1930ndad
Foto: Eesti Ajaloomuuseum

Pildil olev neiu tegeleb parasjagu pesu pesemisega, mille jaoks on tal kasutada oma musklijõud, pesumõla ja puidust ämber. Tagapool on näha puuküttega katelt vee soojendamiseks.

EV100 1920ndad-1930ndad
Foto: Eesti Ajaloomuuseum

Tänapäeva koolides on harva näha elus inimesi või loomi, mille peal oma oskusi arendada ning katsetada. Pildil olev neiu on aga lapsed asetanud nö karusselli, kus nad iseseisvalt said istuda - nutikas lahendus!

Rohkem pilte kooli õppetööst näed galeriist: