Hiljuti leidsid torupaigaldaja ja insener Taani suuruselt neljandas linnas Aalborgis kanalisatsioonitöid tehes keskaegse mõõga. Relv ilmus lagedale muistse sillutiseplaadi peale kuhjunud heitmete kihist.

Kõige tähelepanuväärsem kogu loo juures on asjaolu, et mõõk on ikka veel ühes tükis ja selle tera jätkuvalt terav. Umbes meetri pikkune terariist on arheoloogide osutusel äärmiselt kõrge kvaliteediga. Mõõka võidi kasutada millalgi aastatel 1100–1400; kõige tõenäolisemalt lahutati see omanikust 14. sajandil.

Olulisi ajalooliseid esemeid ei leita just sageli sedavõrd ebatõenäolistest (ja ebahügieenilistest) kohtadest. Mõõgad olid muiste väärtuslikud riistad, neid hinnati väga kõrgelt ja koheldi vastavalt. Reeglina pandi mõõk omanikule pärast surma hauda kaasa, kuid reoveekanali kohale, kust relv leiti, pole teadaolevalt kunagi kedagi maetud.

Ajalugu pakub siiski vihjeid selle kohta, mis mõõgaga juhtuda võis. 14. sajandi Taanis olid võimuvõitlus ja relvastatud konfliktid tavalised. „Parim selgitus, mida oskame pakkuda, on, et mõõga omanik hukkus lahingus,“ rääkis arheoloog Kenneth Nielsen. „Lahingurüsinas võidi mõõk tallata mudasse, mis tol ajal tänavat kattis.“

Üldsus saab „kanalisatsioonimõõka“ selle täies hiilguses imetleda Aalborgi ajaloomuuseumis, mis asub mõõga leiukohale üsna lähedal.