Teadusajakirjas Cell ilmunud uurimus rahvusvaheliselt teadlaste töörühmalt annab lootust, et laamade veres leiduvad antikehad võivad aidata tõrjuda SARS-CoV-2-nakkust.

„See on üks esimestest antikehadest, mis SARS-CoV-2-viirust teadaolevalt neutraliseerivad,“ selgitas Texase ülikooli teadlane ja uurimuse kaasautor Jason McLellan.

Värske uurimus oli jätkuks eelmisele, nelja aasta tagusele teadustööle, mis näitas, et toona üheksa kuu vanuselt laamalt Winterilt kogutud antikehad neutraliseerisid kuue nädala vältel edukalt nii SARS-CoV-1- kui ka MERS-CoV-viirust.

Nüüd selgus, et õnneks tõrjuvad praegu juba nelja-aastase Winteri antikehad tõhusalt ka SARS-CoV-2-viirust.

Üllataval kombel pole see esimene kord, mil laamad antikeha-uuringutesse appi võetud on. Nimelt on laamade antikehasid rakendatud HIVi ja gripiga seonduvas teadustöös ja nende abil on juba avastatud paljulubavaid raviviise. Tänu sellele, et laamade antikehad on väga väikesed, haakuvad need viiruse eri osadega hõlpsamini.

Teadlased loodavad, et neil õnnestub välja töötada antikeha-põhisel ravil rajanev raviplaan äsjanakatunutele.

„Selleks, et vaktsiinid organismi kaitseksid, tuleb neid manustada kuu või kaks enne nakatumist,“ täpsustas McLellan. „Antikeha-põhise ravi puhul viiakse kaitset pakkuvaid antikehi patsiendi organismi vahetult, mis tähendab, et nad peaksid olema haiguse eest kaitstud kohe pärast raviprotseduuri lõppu.

Samuti võib antikehadega olla võimalik ravida ka juba haigestunuid, kuna antikehad võivad haigussümptomite ägedust vähendada.“

Selleks, et vastav ravim patsientideni jõuaks, tuleb siiski teha veel väga palju tööd, nentis Belgias tegutseva Ghenti ülikooli molekulaarviroloog ja uurimuse kaasautor Xavier Saelens.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!