Peeter Padrik on ise asutanud põhitöö kõrval ettevõtte Antegenes, mis on verivärskelt toonud meditsiiniteenuste hulka kogu Euroopas ainulaadsed geenitestid, mis aitavad täpsustada inimeste geneetilisi eelsoodumusi haiguste tekkeks. Kasutusele on selleks võetud keeruline metoodika, mis räägib mõistest „polügeenne riskiskoor".

Ta räägib, et kui vähk avastada võimalikult vara, siis saab seda ka efektiivselt ravida. Varajase avastamise võimalused on aga paremad, kui teha seda personaalseid geneetilise eelsoodumuse riske arvestades.

Öelge palun, kuidas teile tundub olukord seoses vähiga täna olevat - mida näitavad trendid näiteks haigestumuse osas.

Üldine trend on see, et haigestumus tasapisi püsivalt pigem kasvab ja see on seotud sellega, et inimeste keskmine vanus kasvab. Vähk on ikkagi pigem vanemaealiste haigus.

Kuidas on lood erinevate vähiliikidega - on mõni hakanud taanduma ja teine jälle hoogsalt kasvama? Eesti inimesed ju suitsetavad vähem - on ehk ka kopsuvähki vähem?

Võib öelda, et näiteks maokasvajate osakaal on pigem langenud, kopsuvähi juhtudes on langus meeste hulgas, aga tõus naistel.

Esinemissagedus on tõusnud rinnavähi, jämesoolevähi ja eesnäärmevähi osas. Samuti on selgelt kasvanud naha melanoomi haigestumus - see on seotud päikesekiirguse kahjustava toimega ja ka Eesti inimesed reisivad rohkem.

Kas teadlased oskavad ka selgitada, miks üks või teine vähiliik just praegu on eriti aktiivselt levima asunud - võtame või eesnäärmevähi meestel?

Tellijana saad lugeda ka neid artikleid:

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!