Sümptomite hulka kuuluvad lihasvalu, peavalud, pearinglus, entsefalopaatia (ajuhäire) ja "aju udusus" (brain fog), kirjutab Medical Express.

"Entsefalopaatia, mida iseloomustab vaimse funktsiooni muutus alates - kergest segasusest kuni koomani -, on COVID-19 kõige tõsisem neuroloogiline ilming," ütles uuringu kaasautor dr Igor Koralnik Chicago haiglast nimega Northwestern Memorial Hospital.

Uuringu käigus analüüsisid teadlased enam kui 500 COVID-19 patsiendi ravikaarte ja tuvastasid neuroloogilised sümptomid 42 protsendil värskelt nakatunud patsientidest, 63 protsendil haiglasse toimetatud patsientidest ja 82 protsendil edasist ravi saavatest patsientidest.

Paljud patsiendid teatasid lihasvalust (45%) ja peavalust (38%). Entsefalopaatiat ja pearinglust täheldati peaaegu kolmandikul patsientidest. Uuringus leiti ka, et 16% -l olid maitse- ja 11% -l lõhnameelehäireid.

Selgus ka, et entsefalopaatiaga patsientide suremus oli palju suurem (umbes 22%) kui entsefalopaatiateta (3%).

Teadlased uurivad nüüd edasi COVID-19 pikaajalist neuroloogilist mõju.

Aruanne avaldati 5. oktoobril väljaandes Annals of Clinical and Translational Neurology.


Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!