USA-s Michigani osariigis võttis kohalik ülikool kevadel ja suvel jälgimise alla üle 1250 koroonapatsiendi 38 haiglast. Selgus, et koguni 7% neist pärast haiglaravi ikkagi kahe kuu jooksul suri, kusjuures intensiivravi üle elanud patsientide seas oli järelsuremus 10%.

Ligi 15% kojusaadetuid jõudis paraku haiglaravile tagasi, kirjutab Medical Xpress.

Kui teadlased 488 ellujäänud patsienti umbes 60 päeva pärast haiglaravi telefoni teel küsitlesid, kuulsid nad pikki jutte tervise- ja eluhädadest.

"Selle haiguse vaimsed, rahalised ja füüsilised tagajärjed ellujäänutele tunduvad olevat märkimisväärsed," tõdes uuringu juht Vineet Chopra Michigani meditsiiniülikoolist.

Koguni üle 39% küsitletud patsiente ütles, et pole kaks kuud pärast haiglast lahkumist veel tavapäraste tegevuste juurde naasnud. Ligi 23% ütles, et neil on tekkinud õhupuudus lihtsalt trepist üles astudes. Kolmandikul olid pidevad koroonasümptomite sarnased häired, näiteks probleemid maitse- või lõhnameelega.

Ligi 40% ei olnud tööle naasnud, samal ajal 26% tagasi tööle läinud inimesi ütles, et peavad oma tervise tõttu töötama vähem tunde või vähendama tööülesannete hulka.

Ligi 10% küsitletuid oli ära kulutanud kõik oma säästud ja 37% tunnistas, et koroona on vähemalt mingil määral nende finantsseisu mõjutanud.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!